Neįgaliems  Valstybinis Vilniaus Gaono žydų muziejus
Valstybės biudžetinė įstaiga, duomenys kaupiami ir saugomi VĮ „Registrų centras“
Įstaigos kodas 190757374
Naugarduko g. 10/2, LT 01309, Vilnius
Tel: (85) 231 2357
Faks: (85) 231 2358
El. paštas: muziejus@jmuseum.lt
A. s. : LT347044060001122261, AB SEB bankas
Nėra PVM mokėtojas
APIE MUZIEJŲ
DOKUMENTAI
KONTAKTAI
PATALPŲ NUOMA
ISTORINIAI TYRIMAI
EKSPOZICIJOS
VEIKIANČIOS PARODOS
VIRTUALIOS PARODOS
KILNOJAMOS PARODOS
ŽYDŲ GELBĖTOJŲ CEREMONIJOS
EDUKACIJA
LEIDINIAI
Publikacijos internete
ĮVYKIŲ ARCHYVAS
NUORODOS
PARAMA
MUZIEJUS SOCIALINIUOSE TINKLUOSE
MŪSŲ PARTNERIAI
ATIDARYTA JUDAH PASSOW FOTOGRAFIJŲ PARODA „ŠKOTIJOS ŽYDAI“. TAPATYBĖ, BENDRYSTĖ IR ATEITIS“

2015 m. rugpjūčio mėn. 25 d. Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus (VVGŽM) Tolerancijos centre atidaryta Judah Passow fotografijų paroda „Škotijos žydai. Tapatybė, bendrystė ir ateitis“. Pirmą kartą Lietuvoje pristatyta unikali pasaulinius apdovanojimus pelniusio fotografo Judah Passow dokumentinių fotografijų paroda apie žydų gyvenimą Škotijoje.


Atidarymo akimirka

2013 m. parengta paroda „Škotijos žydai. Tapatybė, bendrystė ir ateitis“ perteikia XXI a. pr. Škotijos žydų bendruomenės įvairiapusiškumą ir daugiasluoksniškumą. Škotijos žydų bendruomenė pradėjo formuotis apie XVII a., praturtindama šalį mokslininkais ir daktarais, teisėjais ir parlamento nariais, menininkais ir rašytojais, ūkininkais ir miškininkais, kiltų ir viskio gamintojais. Škotijos žydų bendruomenės istorija – tradicijų laikymasis, tuo pat metu įsiliejant į Škotijos kultūrą – parodoje pasakojama per šiuolaikinių šalies žydų identitetą, aprėpiantį turtingą paveldą, dabartį ir ateitį.


Parodos autorius Judah Passow

Muziejaus vardu susirinkusius į atidarymą pasveikino VVGŽM Tolerancijos centro vadovė Ieva Šadzevičienė, pabrėždama, jog „Lietuvoje ne daug žinome apie Škotijos žydus, o jų istorija verta pasidomėti, nes XX a. I deš., didžiosios emigracijos iš Rytų Europos šalių metu, daugelis čia gyvenusių žydų pasirinko Škotiją savo naujaisiais namais, tarp jų ir nemažai išeivių iš Lietuvos teritorijos“. I. Šadzevičienė taipogi atskleidė įdomius faktus: Škotijos žydai, kaip vienas iš Škotijos „klanų“ turi savo tartaną – specialių spalvų languotą vilnos audinį, o kai kurie iš Škotijoje gyvenančių žydų specializuojasi kiltų gamyboje, dar kiti distiliuoja viskį, o sinagogose vyskta mergaičių skaučių savaitiniai susirinkimai. (Visą kalbą skaitykite čia).


Ieva Šadzevičienė, Tolerancijos centro vadovė,
sveikina susirinkusiuosius muziejaus vardu

Irina Pocienė, Ryšių su visuomene ir edukacijos skyriaus vedėja, veda renginį

 

Atidaryme kalbėjo J. E. Jungtinės Karalystės ambasadorė Lietuvai Claire Lawrence. Ji pabrėžė kad Škotijos žydų fotografijos savotiškai atspindi visos Britanijos įvairialypę ir daugiasluoksnišką visuomenę, praturtinančią šalį. Ambasadorė atkreipė dėmesį, kad į šios parodos atidarymą susirinkusius vienija bendros vertybės: laisvės, demokratijos ir tolerancijos svarba.

 
Jungtinės Karalystės ambasadorė Lietuvai Clair Lawrence

Renginyje pasisakė ir Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky, atkreipdama dėmesį, kad Lietuvos žydų bendruomenė tikisi užmegzti ryšius su Škotijos žydų bendruomene, kurios nemaža narių dalis turi litvakiškas šaknis.


Fotografas J. Passow kalbasi su Lietuvos žydų bendruomenės pirmininke F. Kukliansky

Parodos sudarytojas ir rėmėjas Michaelis Mailas papasakojo apie fotografijų ciklo Škotijos žydų tema atsiradimą: Jungtinėje Karalystėjė Judah Passow jau dirbo prie ciklo Didžiosios Britanijos žydų identiteto tema. Michaelis Mailas inicijavo naujojo ciklo, orientuoto vien į Škotijos žydus, ir jų integraciją į Škotijos visuomenę, atsiradimą.

 Atidaryme apsilankė ir Izraelio Valstybės ambasadorius Amiras Maimonas (antras iš kairės pirmoje eilėje)  LR Seimo narys E. Zingeris kalbasi su Jungtinės Karalystės ambasadore C. Lawrence ir ambasadorės pavaduotoju M. Cushing  Iš kairės: Jungtinės Karalystės ambasadorė Claire Lawrence, LR Kultūros viceministrė Patricija Poderytė, parodos sudarytojas ir rėmėjas Michael Mail ir fotografas Judah Passow

 

Fotografijų autorius Judah Passow buvo sutiktas karštais plojimais, jis nekalbėjo apie kūrybinį fotografijų atsiradimo procesą, bet pasidalino labai asmeniška šeimos istorija: jo tėvas metų metus saugojo torą, kurią kelionės metu į Sovietų sąjungos šalis jam patikėjo vienas Vilniaus rabinas, vėliau torą atiteko J. Passow ir jo vaikams bei anūkams, jie žinojo, kad atėjus laikui ši Tora turės sugrįžti į Lietuvą. Per atidarymą fotografas pranešė, kad su džiaugsmu išsaugotą šventraštį grąžins Lietuvos žydų bendruomenei, jau nusimetusiai „geležinės uždangos“ naštą.

 
Judah Passow

 * * *

Judah Passow baigė Bostono universitetą (JAV) ir darbuojasi spaudos fotografijos srityje nuo 1978 m. Jo fotografijos nuolatos publikuojamos tokiuose Europos ir JAV laikraščiuose bei žurnaluose kaip The Guardian, The Obsever, The Times, The Independent, The New York Times, Der Spiegel, L‘Express, etc. J. Passow keturis kartus gavo Pasaulio spaudos fotografijos apdovanojimą, suteiktą už reportažines fotografijas Artimųjų Rytų konflikto tema, bei kitus apdovanojimus. Menininko foto-albumas „Sudužusios svajonės“, apžvelgiantis 25-erius Izraelio-palestiniečių konflikto metus, išleistas 2008 m., buvo nominuotas Deutsche Borse fotografijos apdovanojimui. Fotografijos kritikas Steve Mayes Reuelio Goldeno knygoje Liudininkas: žymiausi pasaulio fotografai rašė, kad „Judah Passow turi nepaprastą sugebėjimą išgryninti sudėtingas situacijas, perteikti jas giliaprasmiais vaizdais, kurie iš pirmo žvilgsnio atrodo apgaulingai paprasti. Pradžioje jis žvelgia konceptualiai, įvertindamas politinę ar socialinę situaciją, ieškodamas kadro, kuriame atsispindėtų žmogiškoji realybė, vaizdu aiškiai „įrėmindamas“ metaforą ir tikrovę“.

VVGŽM Tolerancijos centras parodą, veiksiančią iki  2015-10-05 d., rengia bendradarbiaudamas su Jungtinės Karalystės ambasada Vilniuje. Parodos sudarytojas ir rėmėjas Michael Mail.

 

Nuotraukų autorius Paulius Račiūnas

Informacija atnaujinta: 9/2/2015 1
Informacija
2017.01.30

KAINORAŠTIS

***

 

Dėl ekskursijų ir edukacinių užsiėmimų muziejaus padaliniuose  prašome susisiekti iš anksto: tel.  tel. 8 663 53322,  
el. p. muziejus@jmuseum.lt

***
Tolerancijos centro darbo laikas:
pirmadienį – ketvirtadienį 10–18 val.,
penktadienį 10–16 val.,
šeštadienį nedirbame,
sekmadienį 10–16 val.

***

Holokausto ekspozicijos darbo laikas:
pirmadienį–ketvirtadienį 9–17 val.,
penktadienį 9–16
val.,
šeštadienį nedirbame,
sekmadienį 10–16
val.

Edukacinė programa Holokausto ekspozicijoje 
(Pamėnkalnio g. 12)

Programa skirta 7–12 klasėms
Edukacinės programos
kaina
1,00 € mokiniui
Informacija ir rezervavimas:
tel. (8 5) 212 7083,

el. paštas
jewishmuseum@jmuseum.lt

 ***

Panerių memorialas:
Nuo spalio iki gegužės mėn. muziejus atidaromas pagal pageidavimą
Pirmadienį nedirbame,

antradienį–sekmadienį 9–17 val.

***

Jei norite užsakyti ekskursiją Panerių memoriale,
susisiekite tel. +370 699 90 384 arba elektroniniu paštu mantas.siksnianas@jmuseum.lt
likus bent dienai iki planuojamos ekskursijos

***
Kviečiame aplankyti nuolatines ekspozicijas Tolerancijos centre:

Išsigelbėjęs Lietuvos žydų vaikas pasakoja apie Šoa

Žydų gyvenimas Lietuvoje

Dingęs pasaulis

 Sunaikinto litvakiškojo pasaulio ženklai
Gerardo Bagdonavičiaus kūryboje

***

VVGŽM bibliotekos darbo laikas:
I – 11-15 val.
III – 11-15 val.
V – 11 – 15 val.
II ir IV skaitytojai neaptarnaujami.
Tel. (8 5) 261 3128,
+370 652 70179

***

DU PROCENTUS PAJAMŲ MOKESČIO SKIRKITE MUZIEJUI
Skirkite 2 proc. pajamų mokesčio Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejui ir taip paremkite jo veiklą.
Daugiau informacijos

 


 

 


 

 

© Penki Kontinentai 2006. Visos teisės saugomos.