Neįgaliems  Valstybinis Vilniaus Gaono žydų muziejus
Valstybės biudžetinė įstaiga, duomenys kaupiami ir saugomi VĮ „Registrų centras“
Įstaigos kodas 190757374
Naugarduko g. 10/2, LT 01309, Vilnius
Tel: (85) 231 2357
Faks: (85) 231 2358
El. paštas: muziejus@jmuseum.lt
A. s. : LT347044060001122261, AB SEB bankas
Nėra PVM mokėtojas
APIE MUZIEJŲ
DOKUMENTAI
KONTAKTAI :::
STRUKTŪROS SCHEMA
KONTAKTAI
DIREKTORIUS
SKYRIAI
PATALPŲ NUOMA
ISTORINIAI TYRIMAI
EKSPOZICIJOS
VEIKIANČIOS PARODOS
VIRTUALIOS PARODOS
KILNOJAMOS PARODOS
ŽYDŲ GELBĖTOJŲ CEREMONIJOS
EDUKACIJA
LEIDINIAI
Publikacijos internete
ĮVYKIŲ ARCHYVAS
NUORODOS
PARAMA
MUZIEJUS SOCIALINIUOSE TINKLUOSE
MŪSŲ PARTNERIAI
ŽŪVANČIŲJŲ GELBĖJIMO KRYŽIAUS ĮTEIKIMO CEREMONIJA

Žydų gelbėtojai – žmoniškumo, demokratijos ir laisvės simbolis

LR Prezidentė Dalia Grybauskaitė įteikia Anelės ir
Juozo Andriuškevičių apdovanojimus dukrai Stasei Sasnauskienei 
 LR Prezidentė Dalia Grybauskaitė apdovanoja
Bronislavą Danę Nasickienę

Penktadienis, rugsėjo 19 d. (Vilnius). Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė Žydų genocido atminimo dienos proga įteikė Žūvančiųjų gelbėjimo kryžius asmenims, kurie, nepaisydami mirtino pavojaus sau ir šeimai, Antrojo pasaulinio karo metais gelbėjo žydus nuo nacių genocido.

„Šiandien atiduodame pagarbą žmoniškumui, kuris nepaisė režimų ir karų. Lenkiame galvas prieš tuos, kuriems kaimyno, artimo ar visiškai nepažįstamo žmogaus gyvybė buvo svarbesnė už savo paties saugumą“, – teigė šalies vadovė.

Prezidentė pabrėžė, kad sukrečiantys to meto pavienių žmonių ar net visų kaimų žygdarbiai tik įrodo, kad Lietuva neskirsto savo piliečių pagal tautas ar religijas ir net nuožmiausiais laikais gina tuos, kuriems ji yra tapusi Tėvyne.

Nors daugelio apdovanotųjų jau nebėra tarp gyvųjų, anot šalies vadovės, jų šventas atminimas įpareigoja kiekvieną Lietuvos pilietį visomis išgalėmis ginti žmogų ir žmoniškumą, demokratiją ir laisvę.

2014-09-19
Prezidento spaudos tarnyba

 Onos ir Adolfo Baliučių apdovanojimus priėmė dukra Nijolė Rakauskienė ir anūkė Jurgita Daugėlaitė. Išgelbėtoji Lilė Bokšickaitė-Winterfeld trečia iš dešinės LR Prezidentė Dalia Grybauskaitė įteikė apdovanojimą
Leonui Čelutko
 
   
 
Prano ir Agotos Eidintų apdovanojimus  priėmė dukra Jadvyga  Danuta  Daunienė 
ir anūkė Danutė Čingienė 
Mato ir Tamaros Janus (Janušauskų) apdovanojimai įteikti sūnui Raymond Janus  
   
Zigmo ir Antaninos Jonynų apdovanojimus priėmė anūkės 
Andrea Audra Zotovas ir Karilė  Irena Jonynas
Apdovanoto Valentino Larionovo artimieji su Aleksandro Kaplano ir
Tamaros Gembickaitės-Jainschig artimaisiais
 
   
Stanislavos ir Dominyko Mižutavičių apdovanojimus priima anūkas Andrius Rakickas
su savo artimaisiais
 
 Kunigo Antano Vaitiekūno apdovanojimą priima sūnėnai Arvydas ir Ramūnas Ambrozaičiai
su savo artimaisiais
   

Agotos ir Felikso Valaičių apdovanojimus  priėmė dukra Irena Polikaitis  
   
Veronika Lazarenko  priėmė Izabelos ir Silvestro Korovackių apdovanojimus  Stanislovo ir Agotos Stongvilų apdovanojimus priėmė anūkė Adelė Lukoševičienė 

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė 2014 m. rugsėjo 15 d. dekretu Nr. 1K-78 Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiais apdovanojo 51 asmenį, iš kurių 3 sulaukė šių dienų, o kiti, deja, apdovanoti jau po mirties.

Šioje apdovanojimo ceremonijoje dalyvavo žydų gelbėtojai ir jų artimieji iš Lietuvos, JAV, Australijos, Prancūzijos, taip pat Izraelio Valstybės nepaprastoji ir įgaliotoji  ambasadorė p. Hagit Ben-Yaakov, svečiai iš Izraelio, Lietuvos žydų bendruomenės atstovai.


 
Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky

 

Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkės Fainos Kukliansky kalba, skirta žydų gelbėtojams:

Jūsų Ekscelencija Lietuvos Respublikos Prezidente,

ačiū, kad taip šiltai ir nuoširdžiai pasveikinote mūsų gelbėtojus ir apdovanojote  juos garbingu valstybės apdovanojimu. Ačiū Valstybiniam Vilniaus Gaono žydų muziejui ir Danutei Selčinskajai už pastangas rasti visus gelbėtojus.

Brangieji gelbėtojai, šiandien aš esu čia su Jumis, mūsų Prezidente, bendruomene. Jeigu ne Jūs, manęs paprasčiausiai čia nebūtų.

Niekad nepakaks žodžių išreikšti pagarbą ir pasididžiavimą Jumis. Tai Jūs mus gelbėjote daugiau kaip prieš 70 metų, kai kiti mūsų atvirai nekentė, persekiojo mus, žudė. Saugojote nuo žmogžudžių per visą karą, net tada, kai pagal oficialią statistiką Lietuvoje žydų klausimas buvo jau išspręstas ir tik likučiai gyvųjų deportuoti į koncentracijos stovyklas darbams ir mirti.

Tada, kai Jūs darėte  žygdarbį, dar niekas nežinojo, ar karas baigsis, kada ir kaip baigsis. Jūs gelbėjote bendrapiliečius žydus iš pagarbos gyvenimui ir gyvybei, iš pagarbos žmogiškajam orumui, Jūs negalėjote kitaip pasielgti, nes Jums taip liepė širdis ir sąžinė. Jūs rizikavote savo ir savo šeimų gyvybe. Kas yra žydų gelbėtojai? Kaip rašė žymus rašytojas Markus Zusak: Geri žmonės? Absurdiškai nenuovokūs žmonės? Abejotinai blaivaus mąstymo žmonės? Lengviau apibūdinti nemalonią jų padėtį. Jų padėtis iš tikrųjų buvo labai kebli. Tiesą sakant baisiai kebli. Kai jūsų gyvenamojoje vietoje ankstyvą rytą pasirodo žydas, veikiausiai pasijusite nepaprastai nejaukiai.

Kaip jie atsispyrė isterijos ir baimės akstinui neišduoti, nenužudyti, neišvaryti?

Mes nuolat jaučiamės Jums skolingi. Mums visada atrodo, kad mes ir valstybė ne viską padarėme, įamžindami jau Anapilin išėjusių gelbėtojų ir dar esančių šioje žemėje atminimą.

Mūsų žydų bendruomenė sunerimo dėl kartais  nepagarbių ir neprotingų diskusijų Seime, kai buvo ginčijamasi, ar tikrai gelbėtojai verti valstybinių pensijų. Nieko nesitikėdami mes nusprendėme patys materialiai remti garbingo amžiaus 107 šiuo metu dar gyvenančius gelbėtojus. Tai ketiname daryti kasmet. Dėkui Dievui, sveikas protas nugalėjo ir įstatymo pataisa dėl žydų gelbėtojų pripažinimo laisvės kovų dalyviais buvo priimta. Ačiū Jums, Prezidente.

Šiemet, minėdami  Šiaulių ir Kauno getų likvidacijos 70 metines, buvome nusprendę įamžinti gelbėtojų atminimą Vilniaus Gaono vardo žydų gimnazijos kiemelyje. Tačiau vėliau nusprendėme to nedaryti – tik todėl, kad nesutrukdytume įamžinti gelbėtojų atminimo viešoje visiems prieinamoje vietoje. Mokyklos teritorijoje mes visada spėsime pastatyti atminimo ženklą mums brangiems žmonėms, tam nereikia specialaus valdžios leidimo.

Gelbėtojų kilnūs poelgiai turi būti žinomi kiekvienam Lietuvos gyventojui, ypač moksleiviams, jaunimui, – kiekvienas iš jų turi suprasti, kad tai buvo žygdarbis, o ne pramoga, kad jie nusipelnė deramo valstybės įvertinimo.

Dabar dar sykį norėčiau padėkoti gelbėtojams: jeigu ne Jūs – mūsų paprasčiausiai nebūtų.


 Prof. Leonidas Donskis ir Donskių šeimos gelbėtojų Andriuškevičių dukra Stasė Sasnauskienė  Prof. Leonidas Donskis

 

Profesorius Leonidas Donskis, sveikindamas Donskių šeimos gelbėtojų – Buinickų ir Andriuškevičių – šeimų narius, tarė:

Mano Lietuvą – tą Lietuvą, kuri yra mano Lietuva ir bus iki mirties, kuri yra kaip niekada europietiška, sutelkta ir graži, sukūrė dėkingumo jausmas, supratimas, kad jeigu ne šitie nuostabūs žmonės – manęs nebūtų. Nebūtų parašyta nė viena mano knyga. Kiekviena mano knyga – tai mano begalinė padėka jums. Padėka saujelės likusiųjų gyvų ir jų vaikų vardu. Ir, žinoma, mes niekada neatsidėkosime tiems žmonėms. Aš nežinau, kaip atsidėkoti Buinickų ir Andriuškevičių šeimoms, šitie nuostabūs žmonės išgelbėjo mano tėvą...

VVGŽM direktorius Markas Zingeris

VVGŽM direktorius Markas Zingeris savo kalboje pabrėžė išskirtinę Kauno „Veltinio“ fabriko direktoriaus Mato Janušausko pagalbą Kauno geto žydams:

Šiandien mes sveikiname tuos Lietuvos gyventojus, kurie pasipriešino nužmogėjimui. Štai profesorius, filosofijos daktaras Samuelis Atlasas pokariu liudijo apie Matą Janušauską, buvusį Kauno „Veltinio“ fabriko direktorių, kuris gelbėjo žydų vaikus ir padėjo daugeliui Kauno geto kalinių, dirbusių šiame fabrike. Apie fabrikų savininką Šindlerį, gelbėjusį žydus, sukurtas garsus filmas, o ar Matas Janušauskas nebuvo mūsų Šindleris?

Per apdovanojimo ceremoniją įvyko keli labai šilti, jaudinantys išgelbėtų žmonių susitikimai su gelbėtojų artimaisiais, atvykusiais iš tolimų kraštų. Kaunietis gydytojas Izaokas Glikas džiaugėsi susitikęs savo gelbėtojų artimuosius, atskridusius iš JAV: Zigmo ir Antaninos Jonynų anūkes Andrea Audrą Zotovas ir Karilę Ireną Jonynas, Agotos ir Felikso Valaičių dukterį Ireną Polikaitienę.

Pasveikinti savo gelbėtojų Baliučių giminaičių iš Izraelio atvyko išgelbėtoji Lilė Bokšickaitė-Winterfeld ir jos brolis skulptorius Saadia Bahatas.

Su dideliu būriu artimųjų į savo tėvo Simono Kaplano ir sesers Anitos Kupric gelbėtojų apdovanojimo ceremoniją iš Paryžiaus atvyko Aleksandras Kaplanas. Iš tolimosios Australijos priimti savo tėvų Mato ir Tamaros Janušauskų apdovanojimo atvyko sūnus Raymond Janus.

Televizijos laidą „Menora“ apie 2104 metų rugsėjo 19 dienos Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiaus apdovanojimo ceremoniją žiūrėkite virtualioje parodoje www.issigelbejesvaikas.lt, skyriuje Žydų gelbėtojai.

Remdamiesi autentiškais išsigelbėjusių žmonių liudijimais, pristatome asmenis, kurių kilnus poelgis įvertintas Lietuvos valstybės apdovanojimu – Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiumi.


Apdovanojimo ceremonijos bukletas „Gyvenimą dovanojusios širdys“

 

Parengė Danutė Selčinskaja

R. Dačkaus ir P. Račiūno nuotraukos

 


   
   

 

Informacija atnaujinta: 11/13/2014
Informacija
2017.01.30

KAINORAŠTIS

***

 

Dėl ekskursijų ir edukacinių užsiėmimų muziejaus padaliniuose  prašome susisiekti iš anksto: tel.  tel. 8 663 53322,  
el. p. muziejus@jmuseum.lt

***
Tolerancijos centro darbo laikas:
pirmadienį – ketvirtadienį 10–18 val.,
penktadienį 10–16 val.,
šeštadienį nedirbame,
sekmadienį 10–16 val.

***

Holokausto ekspozicijos darbo laikas:
pirmadienį–ketvirtadienį 9–17 val.,
penktadienį 9–16
val.,
šeštadienį nedirbame,
sekmadienį 10–16
val.

Edukacinė programa Holokausto ekspozicijoje 
(Pamėnkalnio g. 12)

Programa skirta 7–12 klasėms
Edukacinės programos
kaina
1,00 € mokiniui
Informacija ir rezervavimas:
tel. (8 5) 212 7083,

el. paštas
jewishmuseum@jmuseum.lt

 ***

Panerių memorialas:
Nuo spalio iki gegužės mėn. muziejus atidaromas pagal pageidavimą
Pirmadienį nedirbame,

antradienį–sekmadienį 9–17 val.

***

Jei norite užsakyti ekskursiją Panerių memoriale,
susisiekite tel. +370 699 90 384 arba elektroniniu paštu mantas.siksnianas@jmuseum.lt
likus bent dienai iki planuojamos ekskursijos

***
Kviečiame aplankyti nuolatines ekspozicijas Tolerancijos centre:

Išsigelbėjęs Lietuvos žydų vaikas pasakoja apie Šoa

Žydų gyvenimas Lietuvoje

Dingęs pasaulis

 Sunaikinto litvakiškojo pasaulio ženklai
Gerardo Bagdonavičiaus kūryboje

***

VVGŽM bibliotekos darbo laikas:
I – 11-15 val.
III – 11-15 val.
V – 11 – 15 val.
II ir IV skaitytojai neaptarnaujami.
Tel. (8 5) 261 3128,
+370 652 70179

***

DU PROCENTUS PAJAMŲ MOKESČIO SKIRKITE MUZIEJUI
Skirkite 2 proc. pajamų mokesčio Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejui ir taip paremkite jo veiklą.
Daugiau informacijos

 


 

 


 

 

© Penki Kontinentai 2006. Visos teisės saugomos.